Díjátadás: Csonka Pál Emlékérem

www.epiteszforum.hu, Titkárság
Díjak / Kitüntetések

A hagyományoknak megfelelően idén is átadták a nemzetközi hírű tudós és több építészgeneráció tanítómestere tiszteletére 1988-ban, a Magyar Építőművészek Szövetsége által alapított Csonka Pál Emlékérmet.


A kitüntetés az építész- és tartószerkezet-tervezők (konstruktőrök) alkotó együttműködését hivatott elismerni. A díj alkotópáros és egyéni alkotó kategóriában adományozható. Azok kaphatják, akik alkotópárként magas színvonalú építészeti alkotást hoztak létre, továbbá az, aki oktató és/vagy tudományos munkájával jelentősen és igazolhatóan járult hozzá a fent említett, alapvető cél eléréséhez.

Július 22-én a a 32. Csonka Pál Emlékérem díjátadó ünnepségén a bizottság döntése alapján Dr. Sajtos István vehette át a kitüntetést a MÉSZ Székház kertjében. Az ünnepség részeként Szabó Levente laudációjával ismertették Dr. Sajtos István munkásságát, sikereit, jelentős szakmai életútját.

„Sajtos István munkásságában meghatározó szerepet tölt be a mérnöki és építészeti problémák összekapcsolása. Több, mint három évtizede vesz részt építészképzések tartószerkezeti oktatásában. Előbb az Ybl Miklós Főiskolán, később a BME Építészmérnöki Karának képzésébe kapcsolódott be, ahol 11 évig tanszékvezető is volt a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszéken. A Tartószerkezetek Modellezése c. tárgy előadójaként különös hangsúly fektet arra, hogy a tartószerkezeti konstrukciók építészeti koncepcióra való hatását bemutassa a hallgatóknak. Komplex és diplomatervek tartószerkezeti konzulenseként ennek nem csak alapelveit mutatja be, de konkrét tervfeladatokon is végig kiséri a tervezés folyamatát. A Betonkenu versenyek keretén belül csaknem egy évtizede lelkes hallgatói csapatokkal bizonyítja, hogy egy-egy szerkezeti anyagot szokatlan környezetben és szokatlan formában hatékonyan lehet használni.

Sajtos István az utánpótlás nevelés fontos személyisége az Építészmérnöki Karon. Négy doktori fokozat született a témavezetésével (Csicsely Ágnes, Hegyi Dezső, Vető Dániel, Gáspár Orsolya), és jelenleg is két jelölt készíti nála a dolgozatát (Vajk Rita, Ther Péter Pál). Tanítványain keresztül is biztosítja az építészmérnöki képzésen Csonka Pál hagyományainak folytonosságát. A Csonka Pál Doktori Iskolában törzstag, és aktívan részt vesz az oktatásban is: Dr. Krähling Jánossal közös tantárgya az Épületszerkezettörténet, ahol is az építészeti szerkezetek fejlődésén keresztül mutatják be a tartószerkezeti rendszerek hatását az építészeti téralakításra.

Sajtos István publikációs munkáságában is szerepet kap a tartószerkezeti és építészeti kérdések összekapcsolása. A számos mechanikai cikk mellett a kari építészeti és szerkezeti oktatással kapcsolatban Krähling Jánossal és kollégáival közösen jelentetett meg cikkeket. Gáspár Orsolyával és Mándoki Rékával közösen publikált hiánypótló cikket a magyarországi héjépítészetről. Jelentek meg cikkei a történeti épületek lépcsőszerkezeteinek témájában és az építészeti tér és szerkezetválasztás témájában is.

Aktív szervezője volt Pier Luigi Nervi olasz konstruktőr életművét bemutató kiállításnak a BME-n 2016-ban. Polonyi István Németországban élő magyar konstruktőr, a dormundi iskola megteremtője (az építész és építőmérnöki képzések összekapcsolása) életművét bemutató kiállítás és workshop szervezésében is részt vett (2017). A magyar héjépítészetet bemutató kiállítás egyik főszervezője volt (2016).

Sajtos István diplomájának megszerzését követően szerkezettervezőként és szakértőként is aktívan dolgozik (TTI, Első Kanadai-Magyar Kft.). Az utolsó két évtizedben a tanszéki szakértésekben vesz részt aktívan. Szakterülete a falazott szerkezetek vizsgálata, ahol történeti szerkezetek szakértésében (Soproni Tűztorony, Kolozsvári Szent Mihály templom, Esztergomi vár), új termékek fejlesztésében (Wienerberger falazatok), földrengésvédelmi kérdések vizsgálatában és a szabványosításban is aktív szerepet vállal.

Sajtos István munkássága híven tükrözi a MÉSZ szándékát, mely szerint az építészeti és tartószerkezeti témákat összekapcsolva gondolkodó alkotó személyiségeket szeretne kitüntetni a Csonka Pál-éremmel. Munkájával közvetlenül is ápolja és biztosítja az érem névadója örökségének továbbélését a műegyetemi oktatásban. Ezért jó szívvel és szakmai meggyőződéssel javaslom, hogy az idei évben Sajtos István nyerje el ezt a megtisztelő díjat."

Forrás