Díjátadó: Forbát Alfréd Építészeti Díj

A 2019-ben útjára indított Forbát Alfréd Építészeti Díjra idén tizenöt pályamű érkezett, a zsűri mindet kiválónak ítélte, ám csak három munka számára ítélte oda a díjat, három pedig Építészetért Elismerő Oklevelet kapott.

A bíráló bizottság örömmel állapította meg, hogy a díjért induló tizenöt pályamű tematikájában szerteágazó, ugyanakkor építészeti minőségében méltó és rangos módon mutatja be a közelmúlt elért eredményeit. A benyújtott anyaggal kapcsolatban általános véleményként megállapította, hogy a pályázók a kortárs építészet élvonalában dolgoznak, és munkáik túlmutatnak a szűken vett helyi, regionális szerepen. A pályaművek között a középületek mellett lakóépületeket, köztereket, belsőépítészeti alkotásokat és műemléki helyreállításokat is találunk.

A bíráló bizottságban
- Zoltán Erzsébet Szeréna építész, a Dél-dunántúli Építész Kamara, Bálint Imre Ybl-díjas építész, a Magyar Építész Kamara,
- dr. Csaba Ders építész, alelnök, a Magyar Urbanisztikai Társaság,
- Getto Tamás Ybl díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetsége,
- Hodossy László építész, a Dél-dunántúli Építész Kamara, delegáltjaként vett részt.

A bíráló bizottság zárójelentéséből megtudhatjuk, kik nyerték el idén a díjat, illetve az oklevelet.


2021 évben FORBÁT ALFRÉD ÉPÍTÉSZETI DÍJAT kaptak:

Csatai László, Koller József – Szent Mór Katolikus Óvoda, Pécs
A valamikori kanonoki kert területén létesült óvoda érzékeny folytatása a városi szövetnek. A terepbe olvadó épülettömegek szervesen illeszkednek a tágabb városi és táji környezetbe, míg a külső, az átmeneti, és az épület belső terei összefüggő térsorként példaértékű építészeti alkotást eredményeznek.




Fialovszky Tamás, Kenéz Gergely, Varga Katalin – Vendégházak, Szekszárd
A vendégház-csoport családi pincék és borházak társaságában épült a városközpont és a sajátos karakterrel bíró szőlőbirtokok közötti átmeneti zónában. Az épületek jól tükrözik a környezetet értő, ahhoz kellő alázattal viszonyuló alkotók gondolalatvilágát, koncepcióját, melyet az anyaghasználat is alátámaszt és erősít, kortárs szellemiségű, kimagasló épületegyüttest hozva létre.




Gyergyák Ákos DLA és Kozák Barnabás – 4 lakásos társasház, Pécs
A társasház kompakt tömegével jól illeszkedik a családi házak és többlakásos épületek által meghatározott heterogén környezetébe. Feszes tömegformálása, és anyaghasználata a Mecsek lejtőire jellemző modernista hagyományokat idézi. Példaértékű munka, mely mentes a korunk társasház építészetét gyakran jellemző „túlfeszítéstől".




2021 évben ÉPÍTÉSZETÉRT ELISMERŐ OKLEVELET kaptak:

Viczencz Ottó –Szent Mór Katolikus Iskolaközpont, Pécs
A meglévő épület mellé épített új, korszerű tornacsarnok önmagában, és épületegyüttesként is elismerést érdemlő építészeti megoldásokkal gazdagította az intézményt. A teraszos beépítés lehetővé teszi a tető hasznosítását, értékes külső terekkel visszapótolva az udvar terét. A mai kort tükröző építészeti megjelenés, és mértéktartó anyaghasználat kellő alázattal köti össze a múltat a jelennel.




Dombai Gyula – Selyemgyár Kulturális Negyed, Mohács
A XX. Század elején épült ipari műemlék újjáélesztésével, rehabilitációjával, az épületegyüttes város felé történő megnyitásával egy jelentős Duna-parti attrakcióval lett gazdagabb Mohács. A körbezárt gyárudvar helyén játszóterek, pihenő- és zöldterületek, szökőkúttal kiépített, egymásba fonódó közterületek méltó felvezetését adják az elhelyezett közösségi funkcióknak, mely együttesében elismerést érdemlő építészeti munka.




Koch Péter – Ágnes Úti Villa, Budapest
Az elegáns, hegyoldalba ültetett villaépület sima kőhomlokzatával, a lakótereket körülölelő átmeneti tereivel, teraszaival, a kint és a bent összeolvasztásával a természetet integrálja a mindennapokba, és hoz létre értékes tereket, méltán érdemelve ki a zsűri dicséretét.




A díjátadót 2021. október 15-én tartották Pécsett, a Művészetek és Irodalom Házában.

Gratulálunk!

Forrás