Elindult az Építészkereső szolgáltatás

Egy széleskörűen elérhető platform, ahol az építészek és építtetők egymásra találhatnak.

Új szolgáltatással bővül az Építészfórum felülete: a Budapesti Építész Kamarával együttműködésben elindul az Építészkereső, egy olyan online applikáció, ami az építkezni vágyókat hivatott összekötni leendő ingatlanjuk potenciális tervezőjével.

Hogyan is működik pontosan és milyen szakmai igényeket igyekszik kielégíteni?
Kiderül a Csapó Balázzsal, a BÉK leköszönő elnökével és a felület fejlesztésében részt vevő Kopasz Lászlóval, a Bánáti + Hartvig Építész Iroda projektvezető építészével, valamint Csízy Lászlóval, a Közti Zrt. projektvezető építészével készült interjúból.


Tervezői szempontból mi az a piaci igény, amit az Építészkereső által nyújtott szolgáltatás be tud tölteni, és hogyan tölti be ezt az igényt?

Csapó Balázs: Az építésztárasdalom kevés kérdésben egységes, de abban nagyjából egyetértés van, hogy a megfelelő építész kiválasztása nem mennyiségi, hanem minőségi kérdés. A kvalitás nehezen definiálható fogalom, leginkább a már elkészült referenciamunkákon keresztül lehet bemutatni egy szerző munkásságát. A már kifulladó gazdasági boom kapacitáshiányt hozott, ami az építészek oldalán azt jelentette, hogy új megrendelők felkutatására kevésbé volt igény. Az építtetők ezzel szemben egyre nehezebben találták, találják meg az építészeket. Az így kialakuló feszültség a tervező és a megbízó közötti bizalmi kapcsolatot már a munkaszerzéskor kezdi erodálni.

Az Építészkereső egy olyan, széleskörűen elérhető platform lehet, ahol az építészek és az építtetők egymásra találhatnak.

A megrendelők a különféle építészirodákat a feltöltött portfóliójuk alapján össze tudják egymással hasonlítani. Egy hirdetés feladásakor a szolgáltatás megrendeléséhez szükséges legalapvetőbb, célzott kérdéseket megválaszolva a munkára bejelentkező építészek átfogó képet kaphatnak az építtető szándékairól és lehetőségeiről.

Kopasz László: Magánberuházások esetében a laikus építtetőnek meglehetősen szűk lehetőségei vannak arra, hogy megtalálja azt az építészt, aki formába önti a vágyait. Jobb esetben ismerősöktől kér ajánlást korábbi tapasztalatok alapján, kevésbé optimális esetben marad a Google, ahol a keresőmotor logikája nem az összes lehetőséget fogja megmutatni, ráadásul azt is torzítva a különböző optimalizációk hatására. A frissen induló, vagy kevésbé jól bejáratott „márkanévvel" rendelkező tervezők óhatatlanul is nehezebb helyzetből indulnak egy ilyen szituációban.
Az Építészkeresővel az volt a célunk, hogy egy mindenki számára átlátható, jól kereshető, torzításmentes adatbázist hozzunk létre, mely elősegítené az építtető és az építész tervező egymásra találását.
Lényegében egy online szakmai társkeresőt hoztunk létre, amelyben a beruházók a tervezők bemutatkozásai között, az építészek pedig, a meghirdetett tervezési feladatok között tudnak böngészni saját preferenciáik alapján.

Csízy László: Ha a nemzetközi példákat is megnézzük, több online felület és kampányszerű kezdeményezés működik jól azzal a határozott céllal, hogy a minőségi tervezés láthatóvá váljon, a szereplők elérhetőek legyenek. Ma Magyarországon a kisebb léptékű tervezéseket vagy egy beépítendő termék támogatása keretén belül végzik, vagy ami még általánosabb, egy generál kivitelező cég alvállalkozója, esetleg alkalmazottja tervez. A rendszer hatékonysága vitathatatlan, de a megrendelő kitettsége nagy, az építészeti minőséget többnyire csak egy független szereplő – a tervező tudná biztosítani. Az Építészkereső ilyen szakemberek láthatóságát igyekszik segíteni.




Mi volt a szereped az Építészkereső rendszerének megtervezésében, és milyen szempontokat vettetek figyelembe ennek során?

Kopasz László: Az építészkereső kialakításában gyakorló építészként vettem részt, tehát a fejlesztést elsősorban tervezői szemszögből tudtam releváns információkkal támogatni. Fontos volt, hogy a felületek kialakítása letisztult, az adatok kitöltése pedig egyértelműen és akár laikus felhasználó számára is könnyedén megoldható legyen. A feladatkiírások esetén mindezen elvárások mellett tartalmaznia kell minden olyan kiinduló információt, ami alapján egyértelműen meghatározható a tervezési munka jellege, volumene. A fejlesztés jelen szakaszában magánberuházások nagy részét adó lakóépületekre fókuszáltunk, de a keretrendszer további funkciókkal való bővülés lehetőségét is lehetővé teszi.

Hirdetés feladása során egy lineárisan vezetett adatbekérés történik. A feladat jellege, a tervezett funkció, az építmények típusa, valamint a projektet leíró alapadatok mellett az igényelt szolgáltatások, valamint a jelentkezési határidő kitöltése szükséges. Az így létrehozott ajánlat bekerül a böngészhető hirdetések közé. A tervezők ezek között egy rövid regisztráció után tudnak válogatni. A regisztráció során lehetőség van a bemutatkozás és az elérhetőségek megadása mellett fényképes referencialapok létrehozására is. Azon kiírások esetén, mely a tervező számára érdekes lehet, egy gombnyomással elküldhetjük ezt a bemutatkozó anyagot a kiírónak, aki a későbbiekben ezek közül a jelentkezések közül tudja kiválasztani a számára megfelelőket, akiktől konkrét ajánlatot kér a tervezési feladat elvégzésére.

Csízy László: Kopasz Lászlóhoz hasonlóan gyakorló tervezői szempontok kiemelésére, releváns adatok szűrésére és általában a felület használhatóságára kellett javaslatokat tennem. Leginkább az foglalkoztatott, hogy a felület alkalmas legyen a kapcsolatfelvételre, egyfajta interaktív telefonkönyv legyen, amin keresztül a feladatok a leginkább arra alkalmas tervezőket találják meg. Fontos szempont volt, hogy ne hosszas bogarászás és több ezer karakter rendszeres olvasásával lehessen információhoz jutni, hanem értelmes szűrők, kategóriák és átlátható adathalmazok segítsék a felhasználókat.
Izgalmas lenne egymással minőségben versengő portfóliókat látni, ahol a laikus megrendelők építészeti szemléletformálása már a kapcsolatfelvétel pillanatában elkezdődik.
Sokszínűséget várnék, izgalmas kreatív példákat, melyek felhívják a figyelmet – remélhetőleg nem az öncélú tervezői gesztusokra, hanem a jó használatra, a kitűnő műszaki megoldásokra, valamint az előttünk álló legnagyobb kihívásokra, melyeket a klímaváltozás és a gazdasági nehézségek állítanak elénk.


Miért fontos a Kamara szempontjából, hogy létrejöjjön ez a szolgáltatás, és milyen szerepe van a BÉK-nek az Építészkeresőben?

Csapó Balázs: Az építész szakmai szervezetek egy elitista irányvonalat követnek: kevésbé foglalkoznak a megbízókkal vagy a kivitelezőkkel. A Budapesti Építész Kamara az elmúlt években ebből a sztereotípiából lépett ki. Leköszönő elnökségünk egyik kiemelt célja volt, hogy az építési folyamat szereplőit egymáshoz közelebb hozzuk. Az Építészkereső mellett például egy díjkalkulátor fejlesztését is elindítottuk, de ide értem még az Építészfórummal közös CONSTRUMA megjelenéseket is.

A BÉK a konkrét fejlesztéshez a szakmai szempontok megfogalmazásával kapcsolódott. Noha a projekt az Építészfórumé, ezért talán közös gyereknek is tekinthető. Ugyanígy az üzemeltetésben is fontos a kamara szerepe, elsősorban a visszaélések kiszűrése miatt: nyilvánvaló, hogy az adatbázisba csak a megfelelő jogosultságú tervezők kerülhetnek be.

A hamarosan elrajtoló Építészkereső a következő évek során tud a valós igények mentén letisztulni, vagy éppen újabb funkciókkal kibővülni. Szintén feladatot jelent majd, ha a jogszabályi környezet változása miatt a tartalmat esetleg módosítani lesz szükséges. Remélem, a BÉK új elnöksége stratégiai partnerségben tudja majd az Építészkereső jövőjét egyengetni.

------------------------

Ahhoz, hogy az új szolgáltatás elindulhasson, minél több regisztrált építészre és/vagy építészirodára van szükségünk, ezért arra kérünk minden kedves szakmagyakorló olvasót, regisztráljon az Építészkeresőre és töltse fel referenciamunkáit!
Regisztrálni az https://epiteszforum.hu/epiteszkereso oldal jobb felső sarkában lehet, ezt követően hozható létre az építész profilja, majd pedig feltölthetőek a referenciamunkák.
A regisztráció során felmerülő, vagy a szolgáltatáshoz kapcsolódó bármilyen kérdés az epiteszkereso@epiteszforum.hu e-mail címre küldhető.


Forrás