Budapest Építészeti Nívódíja 2021

Szent Margit Gimnázium tornacsarnoka

A sportcsarnok koncepcióját elsősorban a telken való elhelyezkedése határozta meg. A terület tereplejtését kihasználva a tömeg elhelyezését a terepbe süllyesztve, földbe integrálva lehetett jól megoldani. Az iskola mögötti terep szintjét alapul véve a tervezők az építményt a domboldalba rejtették, a nagy tömeget elásták a zöldben.

Felelős tervezők: Félix Zsolt DLA, Fialovszky Tamás
Építész társtervező: Gulyás Bálint, Kenéz Gergely
Táj-és kertépítész tervező: Takács Dániel PhD

A Szent Margit Gimnázium idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját. Régi álmuk volt, hogy az oktatás-nevelés részeként a korszerű sportolási lehetőségeket is biztosítani tudják a tanulók számára úgy, hogy egyúttal olyan nagyméretű terem jöjjön létre, ahol közös ünnepi rendezvényeken a gimnázium teljes létszámmal jelen lehet.


fotó: Kenéz Gergely


A bővítés a műemlék gimnáziumi épület mellett, különállóan, a domboldalba süllyesztetten valósult meg. A sportcsarnok nagy tömege a föld alá került, az oldalsó homlokzatok kibújnak a föld alól, a déli homlokzat galériaszintje pedig már teljes egészében érzékelhető. A funkcionális rend egyszerű, tiszta és világos. A sportolói és közönségforgalmi megközelítés szintben elválasztott. A terem és az öltözők a gimnáziumi udvar síkján érhetők el, míg a látogatói előcsarnok és a lelátó a kiszolgálóterek tetején kialakított galérián keresztül közelíthető meg. A lelátó szintjének teljes magasságú homlokzati megnyitása egyszerre világítja be a csarnokot, és teremt vizuális kapcsolatot a gimnázium műemlék épületével.


fotó: Kenéz Gergely


A domboldalba simuló épülettömeg funkciójából adódóan egyszerű megjelenésű. Homlokzatképzését a tetőn elhelyezett szabadtéri pálya lezárását biztosító horganyzott pálcák adják, melyek a szürkére vakolt homlokzat előtt a talajig futva fogják össze a monolitikus tömeget. A pálcasor áttűnő fátyolként oldódik fel a külső térben, gyönyörű átmenetet képezve az épület és a természet, az ég között.
A belső tér artisztikusan egyszerű, tiszta, világos és funkcionális. A szerkezet nyers beton felületeit a használat szintjén faburkolat borítja, a játéktér szintjét a padlóval egységbe fogva. A lelátó felől a textilárnyékolón diffúzan átszűrődő természetes fény úgy világítja be a csarnokot, hogy egyszerre energia- és környezettudatos amellett, hogy a tornatermet rendezvénytérré lényegíti át.

A Gellért-hegy déli lejtőjén megépült Szent Margit Gimnázium tornacsarnok nemzetközi szintű építészeti minőséget képvisel. A tervezők egy rendkívül nehéz feladatot oldottak meg egyszerűen, funkcionálisan, artisztikusan.
P é l d a m u t a t ó a n.


videó: Minecooper



Gratulálunk!